Namai,  Paslaugos,  Sveikata

Blusa. Kaip blusos atsiranda mūsų namuose?

blusos

Katininė blusa šiuo metu yra labiausiai Lietuvoje paplitusi blusų rūšis. Blusos deda kiaušinėlius, iš kurių per 20-25 dienas išsivysto suaugusi blusa, galinti dėti naujus palikuonis. Nuolat misdamos žmonių krauju šių kenkėjų vystymosi procesas vyksta itin sparčiai, o kartu gyvenantys augintiniai paskleidžia parazitus po visus namus.

Klaidinga manyti, jog gyvūnų pernešamos blusos pavojingos tik jiems – į patalpas atneštos blusos jaučia žmogaus skleidžiamą kūno šilumą ir puola maitintis. Didžiausias blusų antplūdis prognozuojamas rudenį, kuomet benamės katės ieško prieglobsčio daugiabučių namuose. Be to, blusas perneša ir graužikai.

Blusa yra maža, neturinti sparnų, iš šonų plokščia apie 2 – 4 mm ilgio, vikriai šokinėja, jų kūnas tamsiai rudas ir blizgantis, apaugęs šereliais. Dėl galingų užpakalinių šokamųjų kojų gali nušokti 18 – 20 cm vertikaliai ir 35 – 40 cm horizontaliai, todėl nesunkai persikelia į naujas gyvenamąsias vietas. Po įkandimo lieka raudoni taškeliai, kurie dažniausiai atsiranda ant kojų, vėliau plinta ant viso kūno, jaučiamas smarkus niežėjimas.

Dažniausiai be blusų naikinimo specialistų pagalbos išnaikinti šių kenkėjų nepavyksta. Pamačius blusas daugiabučio rūsyje ar laiptinėje, reikia nedelsiant kreiptis į daugiabutį administruojančią įmonę, kadangi šiais kenkėjais užsikrėsti gali net viso namo gyventojai

Kaip atrodo blusos įkandimas?

Atpažinti blusos įkandimą nėra sudėtinga. Blusos dažniausiai kandžioja kojas, rankas, įkandimo vietoje atsiranda netaisyklingos formos apie 1 cm skersmens paraudimas, kuris išsilaiko iki keleto dienų. Atsiranda grupelėmis po kelis vienoje vietoje. Gydyti galima cinko ar kitu niežulį mažinančiu tepalu.

Retais atvejais, kuomet įkandimo žymės ilgai negyja, rekomenduojama įkandimus tepti psilobalzamu, o jei jis nepadeda – kreiptis į dermatologą, kad šis išrašytų stipresnį priešuždegiminį tepalą, kuris labai greitai naikina įkandimo sukeltus sudirgimus.

Pasitaiko, kad žmogus yra alergiškas įkandimui ir tokiu atveju atsiranda didesnis tinimas, paraudimas, niežulys. Tada reikia stipresnių medikamentų ir specifinio gydymo, kurį skiria gydytojas. Daugelis klaidingai mano, jog ant šunų ar kačių esančios blusos nekanda žmonėms.

Blusų įkandimai alina nervų sistemą, sukelia alergiją. Žmogus dažniausiai pradeda kasytis – taip gali prasidėti antrinė infekcija taip neretai sukeliant sunkias alergines reakcijas. Šie kenkėjai platina užkrečiamąsias ligas tuliaremiją, listeriozę, vidurių šiltinę, endeminę žiurkių dėmėtąją šiltinę. Nedelskite!

(Perskaityta per mėnesį: 435, iš jų šiandien: 1.)