vario sulfatas
Laisvalaikis,  Namai

Kristalų auginimas

vario sulfatasVario sulfatas – cheminė medžiaga, dažniausiai pardavinėjama kaip mėlynos spalvos milteliai. Vario sulfatas turi gana platų panaudojimą – jis naudojamas elektronikoje, plačiai paplitęs žemės ūkyje, buityje, be jo neįsivaizuojama agronomija. Na o vaikai mėgsta iš jo auginti mėlynus kristalus.

Dažniausiai pirmi kristalų auginimo bandymai prasideda nuo druskos – bet, nusivylus ne itin išraiškinga kristalo spalva pereinama prie vario sulfato. Jei pasiseka, iš miltelių užauga išties įspūdingi kristalai. Kokių kristalų įmanoma užsiauginti, galima pamatyti pavyzdžiui Vilniuje, geologijos muziejuje. Ten stovi puodo dydžio skaisčiai melsvos spalvos vario sulfato kristalai. Jei pavyks tokį užsiauginti – tikrai bus daug džiaugsmo. Tik žinoma, tam prireiks ir laiko ir kantrybės, ir be abejo, daug vario sulfato miltelių. Šie paprastai parduodami žemės ūkio reikmenimis prekiaujančiose parduotuvėse, kur maišelis vario sulfato kainuoja apie 1 eurą. Norint tikrai didelio kristalo, teks investuoti bent kelis eurus, o ir tai, iš pirmo karto išauginti išties gražų kristalą nėra lengva.

Kaip viskas vyksta? Pirmiausia teks pasirūpinti kokiu senu puodu, kurio nebenaudosite maisto gaminimui (vario sulfatas – nėra sveikas produktas). Prie puodo prireiks ir nebenaudojamo šaukšto arba medinės lazdelės (ar bet kokio maišymui tinkamo strypelio). Tokių lazdelių prireiks dviejų, viena maišymui, kita – kristalo pakabinimui. Dabar pasirūpinsime indu, kuriame augs kristalas – geriausia stiklinis, kad matytųsi augimo procesas. Toliau pasikuičiam sandėliuke ir susirandam gabaliuką vielos. Tuomet nueinam pas mamą ir paprašom vilnonio siūlo (arba išimam iš nebaigto megzti megztinio, tik kad mama nepamatytų). Galiausiai bėgame į agronomų parduotuvę ir nusiperkam vario sulfato (maždaug stiklinę, bet čia priklauso nuo norimo užauginti kristalo dydžio). Viską susirinkote? Tuomet galime pradėti.

Imame vielą ir vilnoniu siūlu apsukame ją nuo pradžios iki galo. Vielą galima išlankstyti norima forma – ji apaugs kristalais. Vieną vielos galą apsukame aplink pieštuką. Tuomet imame puodą, įpilame vandens (tiek kiek telpa stiklainyje), užverdame ir suberiame vario sulfato miltelius.  Miltelių reikės berti tiek, kada jau jie pradės nebetirpti. Galiausiai, dar pavirinus ir matant kad milteliai nebetirpsta, tirpalą reikia supilti į stiklainį. Tuomet pagaliuką su viela pritvirtiname prie stiklainio (gerai būtų pritvirtinti taip, kad nejudėtų), taip kad viela būtų pamerkta į tirpalą. Tuomet lieka uždengti stiklainį ir padėti ten, kur jis nejudamas galėtų išbūti savaitę – maždaug tiek laiko augs kristalas.

Atminkite, jog vario sulfatas ir jo garai yra nuodingi, tad dirbkite atsargiai. Ir būtinai gerai nusiplaukite rankas iškart kai tik baigsite darbus.

 

(Perskaityta per mėnesį: 991, iš jų šiandien: 1.)