Sveikata

Pirmieji mano dantų protezai

dantu protezai Prisimenu, vaikystėje toks daiktas kaip dantu protezai atrodydavo skirtas išskirtinai vyresnio amžiaus žmonėms. Tiksliau – tikras senatvės požymis. Neįsivaizdavau, kokios yra dantu protezai kainos, bet tikriausiai, galvodavau, nedidelės. Juk juos turėdavo tiesiog kiekvienas senukas. Močiutės dantu protezai dažnai pasimesdavo kažkur tarp vonios ir virtuvės, dažnai juos rasdavome ne vietoje, tada pasidarydavo labai nemalonu. Senelio dantu protezai minkstu pagrindu dažniausiai nepasimesdavo kambariuose, tačiau jis pamiršdavo, kad juos reikia išsiimti valgant tam tikrą maistą arba einant miegoti. Prisimenu jį miegantį su pražiota burna, dantu protezai šiek tiek iškritę, atrodo, tarsi jis šiaip kažkokį nereikalingą svetimkūnį būtų įsidėjęs į burną. Tai vienu metu galėdavo būti ir komiška ir graudu.

Kaip atrodydavo iš šalies

Taigi, kaip jau minėjau, vyravo tokia nuomonė, kad dantu protezai pensininkams tik reikalingas dalykas. Juk atrodė natūralu ir normalu, kad laikas bėgs, aš bręsiu, gyvensiu gražų jaunystės gyvenimą. O paskui ateis senatvė, ir jai atėjus teks susitaikyti su tuo, kad susiraukšlės oda, nuslinks ar prapliks plaukai (nors praplinka paprastai vyrai,  bet mūsų giminėje tai kartais atsitinka ir moterims). Ir, žinoma, iškris dantys, dėl ko ir taps reikalingas dantu protezavimas ant implantu. Nors, ką aš čia apsimetinėju, kai vaikystėje apie tai galvodavau, tikrai nežinojau išvis, kokie būna dantu protezavimo budai. Tiesiog atrodė tai kaip vientisas reiškinys, kad seni žmonės neturi savo dantų, o turi protezus, ir tiek. Daugiau niekas nerūpėjo. Taigi, su tokia mintimi ir gyvenau. Aišku, kad ir išdaigos, kurios būdavo krečiamos senukams, neretai būdavo susijusios su protezais. Tai juos norėdavosi kur nors paslėpti juokais, tai kokią kitą nesąmonę padaryti, apipilti protezus druska ar kažką panašaus padaryti. Tačiau tikrai nenorėjau, kad man senatvėje kas nors tokius pokštus krėstų. O, kad būčiau pagalvojusi, kad nereikės net senatvės laukti, kol tuos protezus galėsiu nešioti.

Kaip buvo man

Nesitikėjau, kad tokiame jauname amžiuje pradėsiu domėtis, kas yra dantu implantai, akcija visokioms protezavimo ir dantų apžiūros procedūroms bus apvestos raudonai mano kalendoriuje. Iš tiesų, tai gana keista ir gal net šiek tiek komiška. Juk ne kiekvienam žmogui jaunystėje parūpsta dantu protezai, kainos jų. Tačiau man jau taip nutiko, kad pasidarė įdomu ir dantu implantai, akcija juos būtų leidusi įsigyti taip pat kaip ir protezus.

Kai netekau dantų, kaip tik buvo dantu protezavimas akcija taikoma. Taigi, ja ir pasinaudojau. Visgi, jums turbūt įdomu, kaip čia nutiko, kad dantu protezai minkstu pagrindu man tapo didele aktualija. Ogi tiesiog važiavau dviračiu, jo nesuvaldžiau, ir netekau nemažai priekinių dantų.

Pasirodo, mūsų giminėje ne tik plaukai moterims nuslenka, bet ir dantys yra labai silpni. Senelė visai ne tik tapusi senele sužinojo, kas yra dantu protezavimo centras. Jai protezų prireikė jau būnant keturiasdešimties, mama taip pat turi protezus. Taigi, nedideli smūgiai pačius neva kiečiausius mūsų kaulus gali sutrupinti ankstyvame amžiuje. Iš kitos pusės, man ne taip dėl to ir gaila. Žinote, kai grybaujant eini per mišką ir nieko gero nerandi. Vien supuvę ir baisūs sukirmiję grybai. Tai tokie buvo ir mano tikrieji dantys – atrodo, vos išdygo jau sukirmiję. Su protezais ir implantais bent jau neturiu tikrai tokių problemų, nes dantys yra sveiki, nereikia bijoti, kad vėl suges.

(Perskaityta per mėnesį: 82, iš jų šiandien: 1.)